לוגו

הגיע הזמן לבחור: מה תפקידו של נבחר ציבור?

ישראל היא מדינה דמוקרטית ועל כן כל אזרח אשר מחזיק באזרחות ישראלית ואשר מעוניין לכהן כנבחר ציבור רשאי להציג את עצמו לבחירה. באמצעות השתלבות במפלגה קיימת או חדשה. כמו כן אפשר להיבחר לנבחר ציבור באמצעות הגשת מועמדות באופן עצמאי אם מדובר בחברי מועצה או בראש עירייה. כהונה של נבחר ציבור אשר נבחר לכהן כחבר בכנסת ישראל היא כארבע שנים, כאשר אין הגבלה על מספר הקדנציות שבהן הוא רשאי לכהן כחבר כנסת. נבחר ציבור המעוניין להיבחר לתפקיד של נשיא המדינה יכהן בתפקידו כשבע שנים בלבד. מה התפקיד של נבחר ציבור? להלן כל הפרטים החשובים ביותר.

נבחרי ציבור – הקול של העם

הבחירות הן בעלות השפעה דרמטית על היכולת שלכם כאזרחי מדינת ישראל לממש את הזכות הדמוקרטית, אבל גם להביע את הרצון שלכם לבחירה של נבחרי ציבור אשר מייצגים את הערכים ואת תפיסת עולמכם. מאחר ושכרו של מי שנבחר משולם על ידי הציבור, יש משמעות עמוקה לתפקידו הציבורי, בייחוד על רקע היותו שליח ציבור אשר צריך לעמוד בעקרונות אתיים. עקרונות אתיים אלה כוללים בין היתר פעילות למען כלל הבוחרים; הימנעות מוחלטת מקבלת טובות הנאה מכל סוג; קבלת החלטות ענייניות ללא משוא פנים וכן ניהול של דיונים, וועדות וכן הגשה של חוקים בהתאם לצרכי הציבור, לצד פעילות המתבצעת באופן מקצועי לחלוטין, וללא כוונה לעשיית רווח פוליטי על חשבונו של הציבור. על כן, נושא האתיקה הוא אחד מהנושאים החשובים ביותר שעמו נדרשים נציגי הציבור להתמודד, הן בשל העובדה כי הציבור מבקש לראות תוצאות בשטח והן בשל היכולת שלו להשפיע, ולקבל החלטות בעלות השפעה משמעותית על חייהם של מיליוני בני אדם המתגוררים במדינת ישראל.

תפקידו של שליח הציבור הוא בין היתר לייצג את קולו של עם ישראל בוועדות השונות, כמו גם לקבל החלטות אשר נועדו להיטיב עמו ולשפר את אורח החיים של אזרחים, גם אם הם אינם בחרו בו. מי שרואה עצמו כשליח ציבור צריך לפעול  ללא משוא פנים ועם שימת דגש על מתן של שקיפות המתבצעת במסגרת של קשר עם הבוחר, עדכונים שוטפים וכן מענה לשאלות או בקשות. בשל כך, מדובר בתפקיד בעל משמעות עצומה, הן בשל ההבנה כי מדובר בשליח ציבור שצריך לייצג את בוחריו אבל גם בשל הפעילות הנרחבת שנועדה להוביל ליצירה של עשייה אשר תגיע לידי ביטוי בתוצאות בשטח.

לסיכום

החלטה לגבי ריצה לפוליטיקה היא בעלת משמעות אדירה, וזאת בשל היכולת לקבל כוח שאותו ניתן לממש לטובת יצירה של קריירה בעלת משמעות לטווח הרחוק, כחלק משורה של סמכויות שאותם מקבלים נבחרי הציבור אשר נבחרים לכנסת כמו גם רשויות מקומיות.

נגישות