לוגו

רוכשים מקצוע: איך בוחרים מה ללמוד?

לא בטוחים לגבי איזה מקצוע ללמוד? בחירת מסלול קריירה יכולה להיות משימה מרתיעה, אבל היא לא חייבת להיות כזאת. בין אם אתם לקראת לימודים, אחריהם או שוקלים שינוי קריירה, ישנם צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להחליט. כיצד להחליט מה ללמוד, אילו טיפים יכולים לעזור לכם ומהם המקצועות הפוטנציאליים? אם אתם מוכנים לעשות את הצעד הראשון לקראת קריירה מספקת, התחילו לקרוא!

מאיפה מתחילים לבחור מה ללמוד?

 • שקלו את תחומי העניין שלכם: הצעד הראשון בהחלטה מה ללמוד הוא לשקול מה מעניין אתכם. ממה אתם מתלהבים? על אילו נושאים אתם נהנים ללמוד? שקלו את הדברים שאתם נמשכים אליהם באופן טבעי ובררו על מסלולי קריירה התואמים אותם. לדוגמה, אם אתם נהנים לעבוד עם בעלי חיים, ייתכן שתרצו לשקול קריירה ברפואה וטרינרית או בטיפול בבעלי חיים.
 • העריכו את כישוריכם: בנוסף לתחומי העניין שלכם, חשוב לקחת בחשבון את הכישורים שלכם. במה אתם טובים? באילו משימות אתם מצטיינים? שקלו את נקודות החוזק שלכם וכיצד הן עשויות להיות מתורגמות לקריירה. לדוגמה, אם אתם מיומנים בפתרון בעיות, ייתכן שתרצו לשקול קריירה בהנדסה או מדעי המחשב.
 • העריכו את שוק העבודה: חשוב גם לקחת בחשבון את שוק העבודה כשמחליטים מה ללמוד. אילו תחומים מבוקשים מאוד? אילו מקצועות צפויים לצמוח בשנים הקרובות? בדיקת שוק העבודה יכולה לעזור לכם לזהות מסלולי קריירה פוטנציאליים שעשויים להציע יציבות והזדמנויות צמיחה. לדוגמה, בריאות, טכנולוגיה ואנרגיה מתחדשת הם תחומים שיש להם כיום ביקוש גבוה.
 • בדקו תחומים שונים: אל תגבילו את עצמכם רק לתחומים שאתם כבר מכירים. קחו את הזמן לבדוק מקצועות שונים ותחומי לימוד. השתתפו בירידי קריירה, דברו עם אנשי מקצוע בתחומים שונים, ובדקו מסלולי קריירה שונים באינטרנט. אתם עשויים לגלות מקצוע שמעולם לא חשבתם עליו קודם לכן שמתאים באופן מושלם לתחומי העניין והכישורים שלכם.
 • דברו עם יועצי קריירה: אם אתם עדיין מרגישים לא בטוחים באיזה תחום לעסוק, שקלו לדבר עם יועצי קריירה. יועצי קריירה יכוליפ לעזור לכם לזהות את תחומי העניין, הכישורים והערכים שלכם ולהדריך אתכם למסלולי קריירה התואמים את הגורמים האלה. הם יכולים גם לספק תובנות לגבי שוק העבודה ולהציע עצות כיצד להמשיך במקצוע שבחרתם.

אם אתם מרגישים מוכנים, היכנסו לאתר חננה שמציע קורסים שאתם יכולים ללמוד והתחילו את מסלול הקריירה שלכם.

טיפים לקבלת ההחלטה

לאחר ששקלתם את תחומי העניין שלכם, את כישוריכם ואת שוק העבודה, הגיע הזמן להחליט. הינה כמה טיפים שיעזרו לכם להחליט באופן מושכל:

 • אל תמהרו: קחו את הזמן לשקול את האפשרויות שלכם ולקבל את ההחלטה. חיפזון בקבלת החלטות עלול להוביל לחרטה בהמשך הדרך.
 • חשבו על הטווח הארוך: חשבו על ההשלכות ארוכות הטווח של החלטתכם. שקלו כיצד המקצוע שבחרתם עשוי להשתנות בשנים הקרובות וכיצד הוא עשוי להשפיע על צמיחת הקריירה שלכם והזדמנויות העבודה.
 • פנו לייעוץ: דברו עם אנשי מקצוע בתחום בו אתם מתעניינים ובקשו ייעוץ ממנטורים ויועצי קריירה.
 • חפשו התאמה טובה: שקלו את התרבות והערכים של הארגונים שבהם אתם עשויים לעבוד. חפשו מקצוע וארגון שמתאימים לערכים ולאמונות האישיים שלכם.
 • אל תפחדו לשנות כיוון: זכרו שאתם יכולים לשנות את דעתכם. אם אתם מתחילים מסלול קריירה ומבינים שהוא לא מתאים, עשו הסבה מקצועית ובחרו תחום אחר לעסוק בו.

מקצועות אופציונליים

אם אתם עדיין לא בטוחים באיזה תחום לעסוק, הינה כמה אפשרויות שכדאי לשקול:

 • בריאות: תעשיית הבריאות תמיד מבוקשת, ויש מגוון רחב של קריירות לבחירה, למשל סיעוד, רוקחות ופיזיותרפיה.
 • טכנולוגיה: טכנולוגיה היא תחום שצומח במהירות, עם הזדמנויות לעבוד מהבית או מחללי עבודה משותפים בפיתוח תוכנה, באבטחת סייבר או בניתוח נתונים.
 • חינוך: אם אתם נהנים לעבוד עם ילדים ולעזור להם ללמוד, קריירה בחינוך עשויה להתאים לכם.
 • עסקים: ישנם מגוון מסלולי קריירה בתחום העסקי, כמו כלכלה, שיווק וניהול. מקצועות אלה יכולים להוביל למגוון תעשיות, מבריאות ועד טכנולוגיה ובידור.
 • מדעי הסביבה: אם אתם נלהבים להגן על הסביבה והקיימות, קריירה במדעי הסביבה עשויה להתאים לכם. תחום זה כולל קריירה בשימור, אנרגיה מתחדשת ומדיניות סביבתית.
 • אומנות יצירתית: עבור אלה עם כשרון יצירתי, קריירה באומנויות יכולה להיות מסלול מספק. לדוגמה, קריירה בעיצוב גרפי, קולנוע וטלוויזיה, מוסיקה וכתיבה.
 • מקצועות נוספים: מקצועות נוספים מסוגים אחרים של קריירה עם הזדמנויות בתחומם הם אינסטלציה, נגרות וחשמלאות. מקצועות אלה יכולים להציע יציבות וביטחון תעסוקתי.

לסיכום

בחירת מקצוע היא החלטה חשובה, אבל היא לא חייבת להיות מכריעה. באמצעות התחשבות בתחומי העניין שלכם, המיומנויות ושוק העבודה, אתם יכולים לזהות נתיבי קריירה פוטנציאליים התואמים את המטרות שלכם. קחו את הזמן לברר על תחומים שונים, לבקש ייעוץ ולשקול את ההשלכות ארוכות הטווח של ההחלטה שלכם. עם שיקול זהיר, אתם יכולים להחליט החלטה שתוביל אתכם לקריירה מספקת.

נגישות