לוגו

בוחרים לממש את זכותנו להחזר על תרומה: מהו סעיף 46 לפקודת מס הכנסה?

תרומות הן אחת הפעולות החשובות שאנחנו יכולים לעשות כדי לחזק את הקהילה ולעזור למי שידו אינה משגת. אם אתם נוהגים לתת תרומות באופן קבוע בסכום של 180 ש"ח או יותר בכל שנה למוסדות ולארגונים הרלוונטיים, כדאי שתדעו שאתם זכאים להחזר מס הכנסה על התרומות. בואו לקרוא עוד פרטים על סעיף 46 לפקודת מס הכנסה וכיצד הוא יכול לעזור לכם.

החזר מס על תרומות לפי החוק

לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, אדם שתרם בשנת מס אחת לפחות 180 ש"ח למוסדות ציבוריים או לקרן לאומית המוגדרים בחוק, זכאי להחזר של עד 35% מגובה התרומה, עד סכום של 9,000,000 שקלים. החוק הזה נועד לעודד אנשים לתת תרומות ולכן הוא מיטיב עם התורמים וגם עם הארגונים והעמותות הכלולים בחוק, וזוהי הזדמנות מצוינת לתת לקהילה. המדינה מתגמלת תורמים ומשתתפת בעצמה בשירות לקהילה בעזרת התמריץ של החזר מס.

סעיף זה של החוק תקף על אנשים פרטיים וגם על עסקים. עסקים הרשומים בע"מ יכולים אף הם לתרום, אם כי גובה החזר המס שלהם יחושב לפי מס החברות בשנת המס הרלוונטית. נכון לשנת 2023, החזר המס ניתן על תרומות עד לסכום של 10,019,808 ש"ח, או עד 30% מההכנסה החייבת במס של התורמים לאותה שנה, לפי הנמוך מביניהם. ההחזר ניתן רק על תרומות כספיות, ולא על תרומות אחרות לעמותות ולארגונים כמו שעות התנדבות.

מימוש הזכות להחזר

תורמים פרטיים יכולים לקבל את החזר המס בקלות באמצעות הגשה של טופס מקוון באתר רשות המיסים. לטופס הזה יש לצרף את כל הקבלות על התרומות שניתנו בשנת המס הרלוונטית. עובדים שכירים יכולים לקבל את ההחזר דרך תלוש המשכורת באמצעות מילוי של טופס 116, שאליו יש לצרף את הקבלות על התרומות, את תלוש השכר ועוד מסמכים בהתאם לדרישות. אם אתם עצמאים המעוניינים לקבל החזר מס על תרומות, אתם צריכים לצרף לדו"ח השנתי שאתם ממלאים בסוף השנה את הקבלות על התרומות.

אם אתם מסתבכים עם הבירוקרטיה, כדאי שתדעו שרשות המיסים מכירה בכמה פלטפורמות מקוונות, כמו JGive, שדרכן אפשר לשלוח בקשה להחזר מס. באתר של JGive תוכלו לרכז את כל התרומות שלכם לקבלה אחת – אם תרמתם לעמותה העוזרת לילדים מיוחדים, לעמותה המטפלת בבעלי חיים או לעמותה שמטרתה לחקור מחלה קשה ולתמוך בחולים בה, הכול יהיה כתוב במסמך אחד. בסוף שנת המס אפשר להשתמש באתר לטובת הגשת בקשה להחזר מס, להפיק את הקבלה המרכזת לכם את כל התרומות שנתתם באותה שנת המס, ואותה תשלחו לרשות המיסים כדי לקבל החזר מס מלא על כל התרומות. כמו כן, אתם יכולים גם להגיש בקשה להחזר מס דרך האתר, וכל העמותות המופיעות באתר הן עמותות המופיעות ברשימת המוסדות בסעיף 46, שתרומה להם מזכה בהחזר מס.

סיכום

תרומה לקהילה ולעמותות בלי מטרות רווח היא פעולה מבורכת שיכולה לעזור להרבה אנשים נזקקים באוכלוסייה, ולכן המדינה מתמרצת ומעודדת מתן תרומות, ומתגמלת את כל מי שתורם לפחות 180 ש"ח בשנת מס באמצעות החזרי מס בגובה של עד 35% ללקוחות פרטיים ולעסקים רגילים, ולעסקים הרשומים בע"מ בגובה החזר המתאים למס החברות של שנת המס הרלוונטית. כדי לקבל החזר על תרומות יש לשלוח את הטפסים המתאימים לרשות המיסים, הן באופן עצמאי והן דרך פלטפורמות מקוונות שרשות המיסים אישרה כמו JGive, בצירוף הקבלות על התרומות ומסמכים נחוצים כמו תלוש שכר.

נגישות