לוגו

מה זה פינוי בינוי? הכול על התוכנית הרשמית של משרד השיכון

אם הבניין שלכם מועמד לפרויקט של פינוי בינוי ואתם לא יודעים בדיוק מה זה אומר, אתם צריכים לקרוא את המאמר הבא. מה זה תכנית פינוי בינוי, מה היתרונות שלה, מה מרוויחים הדיירים הפרויקט ומה עושים במקרים שבהם נתקלים בדייר סרבן? כל התשובות.

מה זה פרויקט פינוי בינוי?

פרויקט "פינוי בינוי" הוא פרויקט מימוש התחדשות עירונית בישראל, יוזמה של משרד הבינוי והשיכון, שהושק ב-1998. מטרת היוזמה הייתה ועודנה – הריסת מקרקעין של יזמי בנייני מגורים ישנים באזורים עירוניים מסוימים על מנת להקים מבני מגורים חדשים על קרקע מוכרזת.

זאת כדי להגביר את הנראות של העיר ושכונותיה, ולהתאים את המבנה לסטנדרטים עכשוויים. לא בכדי מכונה פרויקט פינוי בינוי פרויקט "התחדשות עירונית". עם זאת, מעבר לנושאים של נראות ואסתטיקה עומדת מטרה מעשית מאחורי היוזמות הנ"ל, והיא לאפשר שימוש יעיל יותר בקרקע בערי ישראל, שהופכת מדי יום למצרך מבוקש ודל יותר, לאור הגודל. של האוכלוסייה.

 מה הם היתרונות של פרויקט פינוי בינוי?

ההטבות לבעלי דירות בבניינים המיועדים לפינוי ובינוי ברורות: במסגרת דירת הפינוי במסגרת הפרויקט מקבלים מהקבלן דירה חדשה ששוויה גבוה משווי דירתם הקודמת, לרוב – כולל מפרטיה. . עם זאת, לא רק דיירי הבניינים הקיימים נהנים מהיתרונות של תוכניות פינוי: תושבי הערים באזורים שבהם מתקיימים פרויקטים של התחדשות עירונית נהנים גם הם מהעלייה הפוטנציאלית בערך דירותיהם עם התרחבות והתשתיות הציבוריות.

מה מרוויחים הדיירים בפרויקט?

דירה חדשה שגדולה יותר מדירתכם הנוכחית יכולה להיות שווה משמעותית יותר, או אפילו להכפיל את ערך הדירה הנוכחית שלכם. יש גם כאלה שבוחרים לקבל פיצוי כספי כחלופה לקבלת דירה חדשה, מידת הפיצוי שתקבלו כבר תלויה ביכולת שלכם לנהל משא ומתן מוצלח מול יזם הפינוי.

שיפור ברמת החיים עקב תנופת פיתוח אופיינית לאזורים המעורבים בתוכניות פינוי ושיקום. במסגרת זו נוצרים לא פעם מתחמי ציבור חדשים לרווחת תושבי האזור, לרבות: מרכזי קניות, גינות ציבוריות, גני שעשועים וכו'.

דירה מוגנת ובטוחה יותר המשלבת ממ"ד ומגבירה את בטיחות הבניין שכן מדובר בבניין חדש העומד בתקנים המובטחים לעמידה בפני נזקי טבע ורעידות אדמה.

תוך כמה זמן מסיימים פרויקט של פינוי בינוי?

פרויקטים של פינוי בינוי נמשכים בדרך כלל 8 עד 12 שנים, אך לעיתים נמשכים זמן רב מהצפוי. הסבלנות משתלמת, שכן בסופו של התהליך זכאים בעלי דירות מפונים לדירה טובה יותר ושווי גבוה יותר מזו שבבעלותם המקורית.

מה קורה במקרים של דייר סרבן בפרויקט פינוי בינוי?

בישראל מעטים הדיירים שאינם מתנגדים לתוכניות הפינוי המופעלות. למורת רוחם של דיירים המתעניינים בפרויקטים, התנגדויות אלו גורמות לרוב לחבלה בפרויקטים או לעיכוב לפרקי זמן ארוכים באיבו. לכן, בשנת 2006 עודכן חוק פינוי בינוי כדי לטפל בצורה יעילה יותר במסרבים לפנות מבנים בבניינים משותפים. החוק הקיים קובע כי אם דייר מסרב להסכים לפרויקט פינוי בינוי באופן בלתי סביר ובלתי מתקבל על הדעת, הוא יידרש לפצות דיירים אחרים בבניין המשותף בגין עיכובים או ביטולים של הפרויקט.

חקיקה זו נותנת לרוב המיוחס עילה להגשת תביעות נזיקין נגד דיירים המסרבים לאשר עסקאות פינוי מסיבות בלתי סבירות. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם עו"ד פינוי בינוי בטרם נקיטת הליכים משפטיים בעניין.

לסיכום,

במאמר זה למדנו מה זה תכנית פינוי בינוי, מה היתרונות שלה, מה מרוויחים הדיירים הפרויקט ומה עושים במקרים שבהם נתקלים בדייר סרבן.

נגישות