לוגו

מהנושאים הבוערים בישראל: האם אפשר למנוע שכחת ילדים ברכב?

אחד מהנושאים הבולטים שנמצאים על סדר היום הציבורי נובע בעקבות תופעה מצערת בדמות שכחת ילדים ברכב. מדובר בתופעה שכיחה אשר עלולה להתרחש בעקבות מגוון רחב של סיבות, החל משינוי ברוטינת השגרה ועד להסחת דעת המונעת מההורה או מהנהג להבחין כי הילד נותר לבדו ברכב. כאשר מדובר בתקופה החמה, מדובר בסכנת נפשות של ממש, מאחר והטמפרטורה ברכב עולה בתוך דקות ספורות ועלולה לסכן את חייו של הילד. תופעה זו מתרחשת בין היתר גם על רקע של שכחת הרכב פתוח וכניסה של ילד ללא פיקוח, כאשר חשוב להבין כי מדובר באירוע שאותו אפשר וצריך  למנוע. איך? כל הפרטים בכתבה הבאה.

שכחת ילדים ברכב – לא גזרת גורל

תופעה של שכחת ילדים ברכב מתרחשת לא רק כאן בישראל, אלא בכל רחבי העולם. בישראל יש בממוצע עשרות מקרים של ילדים שנשכחו, כאשר ברוב המקרים הילד מחולץ בבריאות שלמה. יחד עם זאת, בחלק מהמקרים פעוטות וילדים עלולים לחוות משלל תופעות, החל מהתייבשות ועד למקרים קיצוניים כמו מוות. איך מונעים שכחת ילדים ברכב היא שאלה נפוצה המטרידה כל הורה ונהגים המסיעים באופן קבוע ילדים. אולם, רגע לפני שנבין כיצד אפשר להפחית ואף להעלים את התופעה הזו, צריך להבין מהן הסיבות הנפוצות. ראשית, טווח הקשב במאה ה-21 הפך לקצר יותר, בשל הסחות דעת כמו טלפונים, הודעות וכן לחץ המשפיע על שיקול הדעת ובהתאם לכך עשוי להוביל למקרים כמו אלו. לצד זה, ישנה תופעה הנקראת "עיוורון חסר תשומת לב" המתרחשת כאשר תשומת הלב של אדם ממוקדת במשימה או מטרה ספציפית, כמו למשל הגעה לפגישה חשובה בעבודה, והוא לא מצליח להבחין במשהו שנמצא בסמוך אליו כמו ילד במושב האחורי. אירועים מסוג זה עשויים להתרחש גם בעבור הורים מנוסים וגם בעבור מי שמעולם לא הסיע ילדים, אולם באמצעות הקפדה על כללי בטיחות וכן היעזרות באמצעים טכנולוגיים, ניתן להפחית ולהימנע מתופעה כמו זו.

כיצד אפשר להפחית את התופעה של שכחת ילדים ברכב?

כפי שציינו בתחילת הסקירה, שכחת ילדים ברכב היא תופעה שהפכה לאחד מהנושאים המדוברים ביותר שעל סדר היום הציבורי, לא מעט בעקבות מקרים שפורסמו בתקשורת. בשביל להימנע משכחת ילדים, צריך להקפיד על רוטינה הכוללת למשל מיקוד של תשומת הלב באמצעות השארת חפצים חשובים כמו למשל לפטופ, מכשיר סלולר או מפתחות של הבית בסמוך למושבים של הילדים.  לצד זה, אפשר להתקין אפליקציות ייעודיות שנועדו להתריע במידה והילד נשאר ברכב, וזאת באמצעות חיישנים מיוחדים. לצד זה ובמידה ואתם חווים סדר יום עמוס, אפשר לבקש תזכורת מבני משפחה קרובים או מהצוות החינוכי של הילד האם הגיע לכיתה או לגן, כחלק מהבנה כי לעיתים בעקבות הסחת דעת של מספר שניות – עלול להתרחש אירוע חמור המשפיע לא רק על בני המשפחה, אלא גם על הסביבה הקרובה שחווה הלם בעקבות אירוע כמו זה.

לסיכום

שכחת ילדים ברכב היא תופעה שכיחה ומוכרת. מדובר באירוע שאותו אפשר וצריך למנוע, באמצעות הבנה כי מדובר באירוע שאותו אפשר להפחית עד למינימום האפשרי, הן באמצעות התקנה של אפליקציה ייעודית, שגרה חדשה המבוססת על בדיקה כי הרכב נעול ועוד. באתר אסק רלב"ד תוכלו לקבל שפע של מידע שבו ניתן להיעזר כבר עכשיו לטובת מיגור של תופעה קשה ומורכבת כמו זו, כחלק מהבנה כי אין מדובר בגזרה, אלא במציאות חיים שעשויה להתרחש גם אצל הורים ומסיעים אחראיים.

נגישות